Çin Tayvan’ın Etrafını Kuşattı!

Çin Halk Kurtuluş Ordusunun yaptığı açıklamaya göre, Çin ordusu, Tayvan Boğazı, Tayvan Adası’nın kuzey, güney ve doğu bölgeleri ile ana kara yakınındaki Kinmen, Matsu, Vuçi ve Dongyin adaları çevresinde müşterek askeri tatbikata başladı.

Komutanlık Sözcüsü Li Şi, tatbikatın “Tayvan’ın bağımsızlığına yönelik eylemlere karşı cezalandırma ve dış güçlerin müdahalesine karşı uyarı olduğunu” ifade etti.

TATBİKAT İKİ GÜN SÜRECEK

Tayvan’ın yeni lideri Lai Ching-te’nin göreve başlamasından üç gün sonra, Çin tarafından yapılan kapsamlı askeri tatbikatın iki gün süreceği aktarıldı.

Tatbikatta, “müşterek deniz-hava muharebe hazırlık devriyesi, müşterek muharebe alanı ele geçirme ve kontrol ile kilit hedeflere müşterek atış talimleri yapılacağı” kaydedildi.

“ÇİN KÜRESEL BARIŞA ZARAR VERİYOR”

Tatbikatı kınayan Tayvan Savunma Bakanlığı, yayımladığı açıklamada, “Çin’in son yıllarda savaş uçakları ve gemileriyle yaptığı tacizler, küresel barışa ve istikrara zarar veriyor. Bu tatbikat da Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrara zarar vermenin yanında Çin’in saldırgan askeri zihniyetini gözler önüne seriyor.” ifadelerine yer verildi.

Sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, “Biz çatışma arayışında değiliz ama çatışmadan kaçacak da değiliz. Ulusal güvenliğimizi koruyacağımıza güvenimiz tam.” diyerek tedbir alacaklarını belirtti.

Tayvan’ın yeni lideri Lai Ching-te, Çin tarafından “bağımsızlık yanlısı” ve “ayrılıkçı” görülüyor. Çinli yetkililer, seçim öncesinde Lai’yi birçok kez “iflah olmaz”, “sorun çıkaran” gibi ifadelerle anmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir